מרקס, השיטה הדמוקרטית וג'ון אוליבר

ג'ון אוליבר, הקומיקאי הבריטי השנון, בעל תוכנית שבועית ב HBO וערוץ Youtube פופולרי יצא נגד השחיתות בפיפ"א בשאה לידי ביטוי בין השאר בבחירת קטאר וברזיל כמדינות מארחות. פיפ"א היא ארגון דמוקרטי, שמנוהל על ידי מועצה של נציגים מכל המדינות בעולם ולכל אחד יש זכות הצבעה שווה. להתנהלות הזו אחראי נשיא הארגון בלטר.

שנה לאחר מכן ה FBI האמריקאי פשט על פיפ"א ועצר חבל המנהלים במושחתים של הארגון, שקיבלו ככול הנראה שוחד. אבל למרות פרשות השחיתות המביכות, הסיקור התקשורתי והמעצרים בלטר ניצח שוב בבחירות לנשיאות הארגון.

אוליבר התייחס לבחירתו מחדש של בלטר ופנה ישירות לספונסרים של פיפ"א: אדידס, באדוויזר ומקדונלדס, שיפעלו להדחתו של בלטר.

ימים בודדים לאחר מכן בלטר, שרק זכה בבחירות לנשיאות, התפטר.

הסיפור הזה מראה לנו שתי שיטות ממשל שפועלות במקביל, אחת דמוקרטית, שבה יש אספת נציגים וכל נציג בוחר על פי האינטרס שלו. במקרה שלנו, המועצה של פיפ"א בחרה שוב את בלטר, מכיוון שלנציגים היה אינטרס כלכלי חזק לדאוג שהדברים ימשיכו להתנהל כפי שהתנהלו. הנציגים פעלו על פי אינטרס האישי שלהם, שמנוגד לערכים המוסריים המקובלים עלינו ולכן יש פער בין ההחלטה שאנחנו חשבנו שיש לקבל להחלטה שהתקבלה בפועל. אפשר לראות את התנהגות דומה במערכת דמוקרטית שונות ובעיקר במערכות של דמוקרטיה ייצוגית. המערכות האלו נכשלות במקרים רבים ומתקבלות החלטות שמנוגדות לעקרונות המוסר הציבורי.

מצד שני, יש את מבנה הכח החברתי המרקסיסטי, התאוריה מתארת את החברה כמבנה היררכי שמבוסס על הכח של הקבוצות בחברה. בעלי הכח, הקפיטל ואמצעי הייצור הם זה שמחליטים ואוליבר מבין את זה. הוא פנה ישירות ובאופן פומבי לשליטים האמיתיים של פיפ"א, הספונרים ודרש מהם לסלק את בלטר.

הסיפור המדהים הזה מראה לנו את הדברים הבאים:

  1. מבנה הכח הטבעי חזק יותר הדמוקטיה ומכופף אותה.
  2. השליטה בתקשורת היא הכח החזק ביותר בחברה.
  3. הדמוקטיה הייצוגית לא משרתת את האינטרסים של הציבור.

בעתיד יהיו שיטות ממשל אחרות, השאלה היא איך הן יראו ואני רוצה לנסות לעצב אותן.

 

הנה הפרקים של התוכנית Last week tonight להנאתכם:

מעצרים, בחירתו של בלטר מחדש ופניה לספונסרים:

בלטר התפטר ואוליבר חוגג:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *