ערים חכמות – מי חכם פה?

אתמול מצאתי את עצמי ב meetup של עירית תל אביב בנושא ערים חכמות. העיריה משקיעה מאמצים רבים על מנת להפוך ל"עיר חכמה" באמצעות רתימה של טכנולוגיות מידע וקיום כנסים כמו כנס  DLD בספטמבר.

אנשי העיריה סיפרו על הפרוייקטים שהם מקדמים, כגון דיגיתל, אינטרנט עירוני, בתים חכמים וכד'. מאוד מרשים שהעיריה משקיעה מאמצים על מנת להשתפר, אבל האם זו עיר חכמה?

מהפכת המידע, שאנחנו נמצאים בראשיתה, היא מהפכה שנובעת מחדשנות טכנולוגית, שמאיימת על הסדר הישן.  ידע הוא כח ומהפכת המידע מנגישה את הידע לאזרחים ובכך משנה את מבנה הכח בחברה ומאפשרת שקיפות ושיח מסוג חדש, שלא נשלט על ידי השלטון ובעלי הידע. בכך, הלגיטימיות של העיריה, כגוף שולט ומקבל החלטות, באופן לא דמוקרטי מתערר.

כתגובה לרוחות המהפכניות שנושבות, הנגישות הגוברת של האזרחים לידע והתרופפות התלות של האזרחים בעיריה, היא מנסה להתאים עצמה על מנת להשאר רלוונטית באמצעות שני סוגים של פעולות:

  1. הקמת טכנולוגיות מידע על מנת לשלוט באופן טוב ויעיל יותר
  2. הקמת תשתיות על מנת לאפשר צמיחה של חדשנות טכנולוגיות.

במבט ראשון נדמה שהעיריה מעודדת את מהפכת המידע מכיוון שהיא מעודדת צמיחה של סטארטאפים בעיר, אבל לדעתי, אם נתבונן באופן ביקורתי, נראה שהעיריה מנסה להשתמש בכוחה המונופולי על מנת לבסס את מעמדה ולא לאפשר שינוי אמיתי.

העיריה מנסה לצבוע את עצמה בצבעים חדשים, אבל מתחת למושגים של "עיר חכמה" ו"חדשנות" וכל הכנסים יש חלודה וריקבון, שאנחנו מכירים מלפני עשרות שנים.

על מנת שתל אביב תהיה חכמה, העיריה צריכה לוותר על השליטה שלה בידע ובהחלטות הלא דמוקרטיות, שהחוק מאפשר לה לקבל:

  1. לאפשר שקיפות מוחלטת ולספק מידע ודו"חות לתושבים.
  2. לשתף את התושבים בכל תהליך של קבלת החלטות.

עיר חכמה היא תושבים חכמים, שלא צריכים את העיריה שתחליט בשבילם. אני יכול להבטיח שהשינו הזה לא יגיע מעירית תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *