אוטופיה כטקסט הרסני

קיבלתי מטלה לכתוב דעה על המניספט הקומוניסטי. החלטתי לפרסם את הדעות של בבלוג, כי במציאות של היום הטיעון של דקארט הפך ל"אני מחבר משמע אני קיים".

קרל מרקס ופרידריך אנגלס כתבו את המניספט הקומונסטי בשנת 1848 ובו הם מתארים את מאבק מעמדות בין הפרולטרים (בני מעמד הפועלים) לבורגנים ואת הדרך שבה השיטה הקפליסטית תוחלף בסוציאליזם ולבסוף בקומוניזם.

בחלק הראשון הם מסבירים את הסיבות שמביאות למאבק בין מעמד הפועלים, המנוצל, למעמד הבורגני, שמתעשר בזכות הבעלות על אמצעי הייצור. הם מתארים מאבק ומהפכה שתביא להקמת אירגוני עובדים ולבסוף מהפכה שתבטל את הרכוש הפרטי ואת הקפיטליזם והמשטר יהפוך לדיקטטורה קומוניסטית.

בחלק השני הם מתארים את הקשרים למפלגות פועלים אחרות אבל בעיקר מתארים את הצעדים הראשונים שיש לבצע לאחר המהפכה, בעיקר: הלאמת קרקעות, בנקים, תחבורה, ירושה,  הטלת מס פרוגרסיבי וגבוה, החרמת רכוש מאנשים מסויימים, הקמת מפעלים, גדודי עבודה וחינוך חינם לילדים.

בחלק השלישי הם מתייחסים להבדל בין המניפסט לטקסטים סוציאליסטים אחרים ובחלק הרביעי מתייחסים למאבק במדינות ספציפיות ומסיימים בקריאה "פועלי העולם, התאחדו!".

ריצ'רד דוקינס, בספרו הגן האנוכי הגדיר את הממים כפיסות מידע תרבותי שמשכפלים את עצמם בין מוחות ומאגרי מידע, כמו גנים בתהליך האבולוציה. ממים מבטאים רעיונות, שפות, ערכים וכד'. דוקינס מציע שההתנהגות של הממים פועלת לעיתים כמו וירוס ויכולה לפגוע באדם הנושא וסביבתו. לדוגמה, כמה אנשים מתו לטובת החרות, צדק ואלוהים? מבחינה ביולוגית-אבולוציונית, ניתן לטעון שניתן להסביר את ההקרבה העצמית באמצעות עיקרון האלטרואיזם, אבל זה לא ישנה את העובדה שהשיקול הוא סובייקטיבי לחלוטין.

הרעיון שבמניפסט התפשט ברחבי העולם בזמן קצר וסחף אחריו מאמינים רבים, שראו במאבק המעמדות ובניצול המעמד החלש על ידי המעמד השלט, סיבה לכתוב דוקטורטים ולהפיל ממשלות. המניספט הגדיר את העולם באמצעות המאבק והפתרון היחיד הוא מהכפה אלימה וכפיה של הרעיון על כל האנשים.

הרעיון הקומוניסטי הוא אוטופיאני, בשל כך הוא לא מאפשר ליגיטמציה לקיום של רעיונות אחרים ולכן הוא הוא מאבד את המוסריות שלו, כשבאים להוציא אותו לפועל. זה טבעם של אוטופיות, שמהגדרתן הן הפתרון הכי מוצלח, כך שכל רעיון אחר, בהכרח, פחות טוב ולכן יש לבטלו.

על מנת לכפות את הקומוניזם היה צריך להפעיל כח, כפי שמתואר בטבלה הבאה שמפרטת את ההתפלגות ההרג של כ 62 מיליון אזרחי ברית המועצות מאז הקמתה:

''

עדיף שרעיונות אוטופיים ישארו ככלים תיאורטיים בלבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *